طرز تهیه سبزی خشک صنعتی: آموزش خشک کردن سبزی به روش صنعتی و خانگی

adminadmin
17 فوریه, 2021
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

امتیاز شما

سبزی‌های بخاطر داشتن آب و سرعت بالای تنفسشان به سرعت فاسد می‌شوند. بنابراین باید در زمان مناسب خشک شوند و همچنین شرایط خشک کردن و زمان برداشت سبزی‌ها نیز در کیفیت سبزی خشک موثر هستند. از این رو اغلب خانم‌ها ترجیح می‌دهند سبزی‌ها را به روش فریز نگهداری کنند و از دردسرهای خشک کردن سبزی در امان باشند. این در حالی است که تقریبا اکثر افراد نمی‌دانند که فریز کردن سبزی چه معایبی دارد.

خشک کردن سبزی‌ها به روش سنتی در هوای آزاد انجام می‌گیرد. اما این روش ممکن است باعث آلوده شدن سبزی‌ها به باکتری و کپک قبل از خشک شدن شود. بنابراین برای خشک کردن سبزی بهتر است از دستگاه‌های خشک کن میوه و سبزی استفاده کنید. طرز تهیه سبزی خشک صنعتی با دستگاه‌های خشک کن، بسیار آسان است و نیازی به دانش و مهارت خاصی ندارد و به راحتی می‌توانید از آن‌ها برای تهیه سبزی خشک استفاده کنید.

چرا سبزی‌ها را فریز نکنیم؟

از آنجایی که سبزیجات حاوی مواد مغذی از جمله ویتامین، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها و فیبرها هستند. همانطور که می‌دانید استفاده از سبزی فریز شده و مخصوصا سبزی‌هایی که بعد از سرخ شدن فریز شده‌اند، باعث بروز بیماری‌های مختلفی در افراد خانواده می‌شود.سبزیجات فریز شده با تولید رادیکال‌های آزاد در طولانی مدت باعث بروز سرطان خواهند شد و همچنین املاح و مواد معدنی آن طی انجماد و رفع آن از بین می‌روند. اما در طرز تهیه سبزی خشک صنعتی که در ادامه خدمتتان عرض کرده‌ایم یک روش سالم برای نگهداری سبزیجات به شما آموزش می‌دهیم.

طرز تهیه سبزی خشک صنعتی

سبزی‌ها را می‌توان به دو روش سنتی و صنعتی خشک کرد. در خشک کردن سبزی به روش سنتی سبزی‌های شسته شده، به وسیله جریان هوا خشک می‌شوند. این روش سنتی کاربرد بسیاری دارد اما از نظر بهداشتی و اقتصادی این روش مناسب یک کسب و کار صنعتی نیست.

دستگاه‌های خشک کن سبزی امروزه علاوه بر اینکه نیاز سبزی خشک خانه را تامین می‌کنند، می‌توانند سرآغاز شروع یک کسب و کار سودده باشند.امروزه با توجه به نیاز اغلب خانه‌ها به سبزی خشک و عدم دسترسی به دستگاه‌های خشک کن، بیشتر خانم‌ها ترجیح می‌دهند تا سبزی‌های خشک را به صورت بسته‌ای تهیه کنند.

علاوه بر اینها سبزی‌هایی مثل نعنا و آویشن برای کسب و کارهایی که در حوزه ادویه فعالیت دارند لازم است که بیشتر به صورت فله‌ای این سبزی‌های خشک را خریداری می‌کنند.

آموزش خشک کردن سبزی به روش صنعتی

همانطور که قبلا خدمتتان عرض کردیم، برای آموزش طرز تهیه سبزی خشک صنعتی، نیازی به دانش و یا مهارت خاصی ندارید و فقط باید از دستورالعمل زیر پیروی کنید. آموزش مرحله به مرحله خشک کردن سبزی به این صورت است:

۱- انتخاب سبزی مناسب برای خشک کردن:

در این مرحله باید دقت کنید که هر سبزی با این که قابلیت خشک کردن را دارد، اما ممکن است مصرف کمی نسبت به دیگر سبزی‌ها داشته باشد. بنابراین بهتر است سبزی‌های پرطرفدار را برای خشک کردن انتخاب کنید. سبزی‌هایی مثل تره، گشنیز، شوید، جعفری، شنبلیله و اسفناج از جمله سبزی‌های خشک پرکاربرد هستند.

۲- تمیز کردن مناسب سبزی‌ها در طرز تهیه سبزی خشک صنعتی:

شست و شوی سبزی‌ها در ۳ مرحله خیساندن، شست و شو ثانویه و آبکشی انجام می‌شود. عملیات خیساندن بسته به نوع سبزی ممکن است تا ۲ ساعت نیز طول بکشد. اغلب کارخانجات، در طرز تهیه سبزی خشک صنعتی برای ضدعفونی کردن سبزی‌ها از آب کلردار استفاده می‌کنند و پس از اتمام آبکشی آب اضافی سبزی‌ها را با دستگاه‌های سانتریفیوژ می‌گیرند.

۳- خرد کردن سبزی‌های تازه:

این مرحله برای کوتاه‌تر شدن زمان خشک شدن سبزی‌ها انجام می‌شود. در برخی از کارخانجات تولید سبزی خشک، از دستگاه‌های خردکن سبزی برای اینکار استفاده می‌کنند.

۴- خشک کردن سبزی‌ها با دستگاه سبزی خشک کن:

در طرز تهیه سبزی خشک صنعتی، برای خشک کردن سبزی از دستگاه‌های خشک کن استفاده می‌کنیم. دستگاه‌های خشک کن معمولا برای خشک کردن میوه و سبزی کاربرد دارند. این دستگاه‌ها در دو نوع تونلی و کابینی در بازار موجود هستند.

۵- مخلوط کردن سبزی خشک متناسب با نیاز بازار:

ترکیب سبزی‌ها برای استفاده در تهیه غذاهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. برای اینکه کسب و کار شما با رقیبانتان متمایز باشد، می‌توانید سبزی‌های خشک مناسب قورمه سبزی، کوکو و آش را به نسبت‌های مناسب ترکیب کنید و در بسته بندی‌های جداگانه بفروشید.

۶- بسته بندی بهداشتی سبزی خشک:

بسته بندی سبزی خشک باید با اصول خاصی صورت بگیرد. اینکار به این دلیل است که سبزی خشک سریعا رطوبت را به خود جذب می‌کند و همچنین با قرارگیری طولانی مدت در مقابل نور آفتاب، کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهد. برای بسته بندی سبزی‌های خشک بهتر است از دستگاه‌های بسته بندی مناسب استفاده کنید تا علاوه بر بهداشت، کیفیت سبزی‌ها نیز تضمین شود.

 

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.